Ви є тут

Ендокринна система — проблема 21 століття. Як Ковід-19 збільшив ризики діабету та дисфункцій щитоподібної залози?

24.10.2023

Діабет та захворювання щитоподібної залози посідають перших два місця у списку найпоширеніших ендокринних захворювань, які через порушення обміну речовин, інсуліну та тиреоїдних гормонів можуть впливати один на одного.

Цукровий діабет

Цукровий діабет є найпоширенішим ендокринним розладом у всьому світі. У 2018 р. у світі зареєстровано 500 млн випадків цукрового діабету 2 типу (ЦД 2) та зазначають, що його поширеність буде збільшуватись до 2028 р., особливо в країнах із низьким рівнем доходу [1]

Діабет поділяється на два основних типи:

Діабет 1-го типу зазвичай розвивається в результаті аутоімунного руйнування бета-клітин в підшлунковій залозі, які виробляють інсулін.

Діабет 2-го типу розвивається, коли клітини організму втрачають чутливість до інсуліну.
Діабет доволі підступний, оскільки на початкових стадіях він може проявлятися майже без симптомів або симптоми можуть бути дуже такими, що їх легко сплутати зі звичайними перевантаженнями чи стресами.

Рекомендують щорічно здавати аналіз на глюкозу та глікований гемоглобін, аби діагностувати діабет вчасно.
Важливо регулярно проводити скринінг на діабет, особливо якщо є фактори ризику, такі як:

 • стрес;
 • неправильне харчування;
 • недолік фізичної активності;
 • зайва вага;
 • ішемічна хвороба серця;
 • артеріальна гіпертензія;
 • спадковість;
 • після 40 років.

Covid-19 та діабет. Що варто зробити вже зараз?

Учений Пол Зіммет з Університету Монаша (Австралія) вважає, що діабет не тільки підвищує ризики ускладнень від коронавірусу, але і COVID-19 може викликати різкий розвиток хвороби.

 1. Люди, що не мали подібних захворювань та інфікувались — є в зоні ризику. Лікарі повідомляють, що після перенесення COVID-19 було зафіксовано певну статистику ново діагностованих випадків цукрового діабету та дисфункції щитовидної залози. Це може бути пов'язано з тим, що COVID-19 впливає на функцію підшлункової залози, яка виробляє інсулін, а також може мати загальний вплив на ендокринну систему. Тобто, розвиток діабету та порушення роботи щитовидної залози — можливі наслідки інфікування COVID-19. Тому тим, хто перехворів на коронавірусну інфекцію варто не відкладати чекапи, що пов’язані із захворюваннями ендокринної системи, такими як діабет та дисфункції щитоподібної залози.
 2. Також відомо, що люди хворі на цукровий діабет та дисфункцію щитоподібної залози більш схильні до інфікування COVID-19 і є перші у групі ризику. Адже при зараженні коронавірусною інфекцією збільшується ймовірність ускладнень саме для тих пацієнтів, котрі хворіють на діабет. Особливого ризику це набуває тоді, коли діабет ще не діагностували та ні пацієнт, ні лікарі не розуміють ризиків. Важливо перевіряти предіабетний стан та діабет на постійній основі, особливо в сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРИП, коронавірус).

Для швидкої перевірки того, чи не розвивається в організму діабет, потрібно перевірити показники глюкози та глікованого гемоглобіну:
 

665 Пакет "Моніторинг діабету 1" (Глікований гемоглобін; Глюкоза)

Дає змогу:

 • своєчасно (до розвитку ускладнень) діагностувати предіабет або цукровий діабет;
 • оцінити ефективність лікування цукрового діабету, для своєчасної корекції цукрознижуючої терапії та запобігання розвитку та прогресуванню ускладнень.

Термін виконання: сьогодні
Вартість: 279 грн
Складники:

 • Глюкоза — покаже рівень глюкози крові на момент дослідження.
 • Глікований гемоглобін (HbА1c) – це непрямий показник середнього рівня глюкози в крові за останні три місяці.

Як діабет пов’язаний із дисфункцією щитоподібної залози?

Цукровий діабет порушує функцію щитоподібної залози, впливаючи як на гіпоталамічний контроль вироблення ТТГ, так і на трансформацію Т4 до Т3 в периферичній тканині. Тому пацієнтам із діабетом потрібно обстежувати на предмет дисфункції щитоподібної залози”. [2]

Щитоподібна залоза

За даними ВООЗ серед ендокринних порушень, захворювання щитоподібної залози посідають друге місце після цукрового діабету. Патологією щитоподібної залози страждає понад 200 млн людей у світі. За останні роки абсолютний приріст нововиявлених захворювань в економічно розвинених країнах становив 52% серед жінок і 17% серед чоловіків. [3]

Щитоподібна залоза — це маленький орган, розташований на передній частині шиї. Виробляє гормони трийодтиронін (Т3) і тироксин (Т4), які регулюють обмін речовин, енергетичний обмін, ріст і розвиток організму, функцію серця і нервову систему. Поширена думка, що жінки більш схильні до порушення функції щитоподібної залози, ніж чоловіки, не є точною. Все пов’язано з тим, що жінки частіше піддаються медичному обстеженню, а також тим, що вони роблять більше обов’язкових перевірок перед плануванням вагітності та під час неї. Дисфункція щитоподібної залози часто протікає безсимптомно, саме тому чоловіки менше звертаються до лікарів через відсутність симптомів або незнання можливих ризиків.

Особливо важливо перевіряти щитоподібну залозу:

 • усім раз на рік;
 • за будь-яких симптомів гіпо/гіпертиреозу;
 • у період клімаксу — симптоми клімаксу та проблем зі “щитовидкою” схожі, тому жінки часто пропускають момент діагностики;
 • при плануванні вагітності.

Базова діагностика щитоподібної залози

Ендокринологи радять щорічно перевіряти рівень таких показників, як: тиреотропний гормон (ТТГ), Т4 вільний та, враховуючи йодову та селенову недостатність у західному регіоні, антитіла до тиреопероксидази (А-ТПО).
Тиреотропний гормон (ТТГ) виробляється гіпофізом та контролює регуляцію гормонів щитовидної залози. ТТГ вказує на стан гіпофіза, який розташований в центрі головного мозку та відповідає за такі функції організму:

 • робота репродуктивної системи людини;
 • забезпечення психосоматичних реакцій;
 • діяльність серцево-судинної системи;
 • регулювання обміну речовин;
 • утворення нуклеїнових кислот;
 • регулювання вироблення червоних кров'яних тілець.

Вияснимо ще декілька моментів корисних для розуміння захворювань щитоподібної залози:

Коли ТТГ в нормі можна видихнути?

Якщо ТТГ в нормі це справді свідчить про те, що серйозних дисфункцій в роботі щитоподібної залози немає. Однак важливо зауважити, що перевірка лише показника ТТГ може бути недостатньою для повного розуміння функції щитоподібної залози. Ендокринологи рекомендують додатково перевіряти рівень Т4 вільного гормону, оскільки цей аналіз є більш інформативним для діагностики гіпер- або гіпофункції щитоподібної залози. Комплексна перевірка Т4 вільного в поєднанні з ТТГ надасть повну картину здоров’я.

Відхилення в ТТГ. Що робити?

Важливо звернути увагу, що при відхиленні показника ТТГ від референтних значень, необхідно обов'язково консультуватися з ендокринологом. Для більш детальної інформації та розуміння роботи щитоподібної залози, лікар може призначити додаткове обстеження, а саме здати показник Т4 вільний, Т3 та антитіла до тиреопероксидази (А-ТПО). Враховуючи йодову та селенову недостатність, відхилення в роботі щитоподібної залози можуть призвести до утворення вузлів та дисфункції. Крім того, дисбаланс щитоподібної залози може суттєво впливати на репродуктивну систему, молочні залози та шлунково-кишковий тракт. Тому жінкам із відхиленнями в ТТГ рекомендується також консультуватися з гінекологом для діагностики, виконати УЗД молочних залоз і відвідати гастроентеролога для подальшого обстеження та лікування.

Медична лабораторія ДІАМЕБ має окрему детальну статтю про відхилення в референтних значеннях. Читати тут


З 28.10 до 31.10 (включно) зв'язок з Контакт-центром тільки через месенджери в текстовому форматі:

Всім, хто бажає записатися на здачу безкоштовно ТТГ - чекаємо Ваші повідомлення!

*Наші сервери не витримали Вашої активності, але ми завжди знайдемо спосіб для комунікації smiley


[1] Кайзер А. Глобальна поширеність діабету 2 типу наступні десять років (2018–2028) / А. Кайзер, Н. Чжан, W. Der Pluijm // Діабет. – 2018. – № 67 (1) – С. 202-ЛБ.

[2] (Вісник медичних і біологічних досліджень. Цукровий діабет 2 типу та захворювання щитоподібної залози: пошук спільних механізмів В. А. Мусієнко, М. І. Марущак)

[3] © Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України», 2023