Ви є тут

Відхилення референтних значень ТТГ. Про що сигналізує?

23.10.2023

Не дарма щитоподібну залозу називають щитом людського організму (в перекладі з давньогрецької сама його назва означає «щит» – thyreos): вона контролює діяльність практично всіх органів і систем за допомогою вироблених нею йодовмісних гормонів.

Тиреотропний гормон (ТТГ) виробляється гіпофізом та контролює регуляцію гормонів щитовидної залози. ТТГ вказує на стан гіпофізу, який розташований в центрі головного мозку та відповідає за такі функції організму:

 • робота репродуктивної системи людини;
 • забезпечення психосоматичних реакцій;
 • діяльність серцево-судинної системи;
 • регулювання обміну речовин;
 • утворення нуклеїнових кислот;
 • регулювання вироблення червоних кров'яних тілець.

Тобто порушення вищеперерахованих функцій позначається на роботі гіпофізу, що в свою чергу відображається на рівні ТТГ, який має вплив на щитоподібну залозу. Тому лікар-ендокринолог може назначити додаткові обстеження інших систем, спираючись на анамнез пацієнта (наявність хронічних захворювань, симптомів, які можуть вказувати на дисфункції інших систем або органів).

Як зрозуміти, що у результаті аналізу виявлено відхилення референтних значень?

Якщо біля стовпчика результату Ви помітили символи “↑” або “↓” — це означає, що результат вийшов за межі референтних значень та може вказувати на різні медичні стани. Основні можливі сценарії відхилень від референтних значень ТТГ включають:

 1. Гіпотиреоз (недостатність щитоподібної залози): Високий рівень ТТГ може свідчити про гіпотиреоз, коли щитоподібна залоза не виробляє достатньо тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3). Цей стан може призводити до втоми, зниження енергії, пригніченого настрою, прибавки ваги, зниження температури тіла та інших симптомів.
 2. Гіпертиреоз (гіперактивність щитоподібної залози) ↓ : Низький рівень ТТГ може означати гіпертиреоз, коли щитоподібна залоза виділяє занадто багато гормонів Т4 і Т3. Це може призводити до симптомів, таких як тривала нервозність, схуднення, тахікардія, підвищений апетит та інші.
 3. Інші стани: Відхилення від референтних значень ТТГ також можуть бути пов'язані з іншими медичними станами, такими як стрес, захворювання гіпофіза або гіпоталамуса, приймання певних лікарських препаратів і багато інших факторів.

Важливо розуміти, що ТТГ це гормон, який продукується в головному мозку гіпофізом та має величезний вплив на щитоподібну залозу, тобто на вироблення гормонів Т3 та Т4. Однак визначити причину по рівню одного гормону неможливо, у випадку відхилень в результаті аналізу ТТГ, зазвичай лікарі назначають додаткові дослідження на гормони Т3 та Т4 вільний, щоб мати чітку картину того, як ТТГ вплинув на щитоподібну залозу.

Враховуючи йодову та селенову недостатність у західному регіоні, додатково лікар може призначити дослідження антитіла до тиреопероксидази (А-ТПО) для виявлення аутоімунних захворювань щитовидної залози.

Що за звірі такі: Т3 та Т4?

Т4 – тироксин вільний

Основна дія гормону Т4 полягає в прискоренні катаболізму — процесу отримання енергії з енергетично значущих метаболітів (глікогену, жиру). Надлишкова концентрація тироксину в крові призводить до прискореного серцебиття, дратівливості, зниження маси тіла. У нормі тироксин підтримує тонус нервової системи, частоту пульсу та адекватний обмін речовин.

Т3 – трийодтиронін

Гормон, що керує в організмі людини енергетичними обмінними процесами, сприяє розпаду енергії та відправляє її туди, де вона необхідна. Завдяки його роботі у людини посилюється нервова провідність. Також цей гормон важливий для кісткової тканини та серцевої системи, він сприяє активації в них обмінних процесів.

Чим можуть бути викликані відхилення в ТТГ?

 • Нестачею йоду та селену в організмі;
 • Вагітністю;
 • Стресами;
 • Цукровим діабетом;
 • Нирковою недостатністю;
 • Аутоімунним захворюванням щитовидної залози;
 • Тощо.

Як пов’язаний діабет із дисфункцією щитоподібної залози?

Цукровий діабет порушує функцію щитоподібної залози, впливаючи як на гіпоталамічний контроль вироблення ТТГ, так і на трансформацію Т4 до Т3 в периферичній тканині. Тому лікар, ознайомившись з Вашою клінічною картиною, може призначити перевірити показник глюкози та глікованого гемоглобіну. [1] Результати перехресного дослідження показали, що жіноча стать, сімейний анамнез захворювання щитоподібної залози та куріння можуть збільшити ризик виникнення гіпотиреозу у хворих на діабет.

Covid-19 та діабет. Що варто зробити вже зараз?

Учений Пол Зіммет з Університету Монаша (Австралія) вважає, що діабет не тільки підвищує ризики ускладнень від коронавірусу, але і COVID-19 може викликати різкий розвиток хвороби.

 1. Люди, що не мали подібних захворювань та інфікувались - є в зоні ризику. Лікарі повідомляють, що після перенесення COVID-19 було зафіксовано певну статистику ново діагностованих випадків цукрового діабету та дисфункції щитовидної залози. Це може бути пов'язано з тим, що COVID-19 впливає на функцію підшлункової залози, яка виробляє інсулін, а також може мати загальний вплив на ендокринну систему. Тобто, розвиток діабету та порушення роботи щитовидної залози — можливі наслідки інфікування COVID-19. Тому тим, хто перехворів на коронавірусну інфекцію варто не відкладати чекапи пов’язані із захворюваннями ендокринної системи, такими як діабет та дисфункції щитоподібної залози.
 2. Також відомо, що люди хворі на цукровий діабет та дисфункцію щитоподібної залози більш схильні до інфікування COVID-19 і є перші у групі ризику. Адже при зараженні коронавірусною інфекцією збільшується ймовірність ускладнень саме для тих пацієнтів, котрі хворіють на діабет. Особливого ризику це набуває тоді, коли діабет ще не діагностували та ні пацієнт, ні лікарі не розуміють ризиків. Важливо перевіряти предіабетний стан та діабет на постійній основі, особливо в сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРИП, коронавірус).

Після хвороби важливо провести відповідні аналізи та консультацію з лікарем для вчасного виявлення та керування можливими порушеннями ендокринного здоров'я. Для швидкої перевірки того, чи не розвивається в організму діабет, можна перевірити показники Глюкози та Глікованого гемоглобіну:

Пакет "Моніторинг діабету 1" (Глікований гемоглобін; Глюкоза)

Дає змогу:

 • своєчасно (до розвитку ускладнень) діагностувати предіабет стан або цукровий діабет;
 • оцінити ефективність лікування цукрового діабету, для своєчасної корекції цукрознижуючої терапії та запобігання розвитку та прогресуванню ускладнень.

Термін виконання: сьогодні
Вартість: 279 грн

Складники:
Глюкоза - покаже рівень глюкози крові на момент дослідження.
Глікований гемоглобін (HbА1c) – це непрямий показник середнього рівня глюкози в крові за останні три місяці.

З 23.10.23 до 31.10.23 наша лабораторія проводить соціальну активність "Здай ТТГ безкоштовно!" з метою поширення культури профілактики та перевірки щитоподібної залози!

Не забудьте розповісти про цю ініціативу своїм близьким та друзям. Важливо подбати про здоров'я разом! 


З 28.10 до 31.10 (включно) зв'язок з Контакт-центром тільки через месенджери в текстовому форматі:

Всім, хто бажає записатися на здачу безкоштовно ТТГ - чекаємо Ваші повідомлення!

*Наші сервери не витримали Вашої активності, але ми завжди знайдемо спосіб для комунікації smiley


 

[1] Вісник медичних і біологічних досліджень. Цукровий діабет 2 типу та захворювання щитоподібної залози: пошук спільних механізмів В. А. Мусієнко, М. І. Марущак