Ви є тут

Вчені виявили закономірність, яка може впливати на важкий перебіг коронавірусу COVID-19.

Ген APOE кодує аполіпопротеїн Е - білок, який бере участь в обміні ліпідів в крові і холестерину в мозку. Є три основних "підвиди" цього гена - це e2, e3 і e4. Різниця - у стабільності білка, наскільки організм здатний виводити "погані" жири.

Так, як батьків у нас двоє, генотип складається з двох половинок, і є відповідно, шість можливих комбінацій гену APOE: e2/e2, e2/e3, e3/e3, e4/e2, e4/e3, e4/e4.
 
Еволюція гену APOE

Дуже давно наші предки мали тільки один різновид гена APOE - e4. Деякі дослідники вважають, що APOE e4 пов'язаний з «жадібними генами» і сприяє накопиченню жиру, це пов'язано зі зміною доступності харчових джерел в ті часи. Також вивчається здатність APOE e4 посилювати запалення, що пов'язують з пристосуванням до життя в середовищі з безліччю різноманітних інфекцій. Так носії APOE е4 мають значно більш виражену запальну відповідь.

У ранній історії предки людей жили в лісах і мали низький рівень фізичної активності. Коли ліси відступили, наші предки стали жити в саванах, тоді ж сталася втрата волосяного покриву. Це викликало збільшення кількості меланіну і зниження синтезу вітаміну D. Також життя в савані було пов'язано з істотним збільшенням фізичної активності. Після цього, збільшення тривалості життя сприяло появі і відбору нових APOE мутацій (е2 і е3).

Разом з еволюцією ген APOE максимально пристосовувався до сучасних «безпечних» умов життя. Тому більшість всього населення планети (64%) має «правильний» тип гену - e3/е3.
 
Як турбуватися про своє здоров’я людям які мають різні комбінації гену ApoE.

Генотип e3/е3 найбільш поширений.  Він наявний у людей, які мають гармонійне співвідношення:  у них легко засвоюються вуглеводи, та повільно відкладаються жири. Тип e4/е2 до них теж відноситься.

Типи e2/e2, e2/e3 мають потребу у "повільному паливі", тобто у жирах, у тому числі тваринних, їм протипоказані знежирені дієти. Через це з’являється великий ризик зростання холестерину. Таким людям потрібні тривалі, але помірні навантаження.

Тип e4/e3 потребує у "швидкому паливі", тобто вуглеводах, йому добре на вегетаріанстві та інтенсивних, але коротких навантаженнях.

Тип e4/e4 є найнебезпечнішим. Він збільшує ймовірність серцево-судинних захворювань і деменції. А нещодавні дослідження показали, що це поєднання впливає на важкий перебіг захворювання на коронавірус COVID-19. Для збереження свого здоров’я, власникам цього генотипу потрібна постійна фізична активність, здоровий регулярний сон, активна розумова діяльність (читання, розв’язання ребусів, гра на музичних інструментах, тощо). Також, через великий ризик запалювальних процесів, треба уникати будь-яких забруднень.

Вартість дослідження генотипування ApoE (E2/E3/E4) – 1020 грн

Термін виконання: 9 днів.

Дбайте про своє здоров'я та здоров'я оточуючих!