Ви є тут

Поговоримо про ментальне здоров'я

10.10.2023

В Україні Всесвітній день психічного здоров’я відзначають щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 року. За статистикою, лише 1 з 50 випадків порушення ментального здоров'я діагностують в Україні через низький рівень звернень до спеціалістів, зумовлений упередженням та браком знань.

Ментальне здоров'я — це не лише про відсутність психічних розладів. Це про здатність пристосовуватися до складних життєвих обставин і зберігати гармонію у власному розумі та душі, особливо в сучасних умовах постійного стресу. Допомагати собі та іншим в цьому питанні — це крок до покращення власного життя та життя інших.

Ось декілька “дзвіночків”, що сигналізують про порушення ментального здоров’я:

 • постійне відчуття втоми та відсутність мотивації;
 • відсутній апетит;
 • емоційна нестабільність;
 • страх, агресія;
 • зловживання алкоголем, цигарками, наркотичними речовинами;
 • втрати задоволення від справ, які раніше подобалися.

Причиною порушення ментального здоров’я є стрес, він оточує нас постійно, тому варто знати, як опанувати себе та чого не варто робити.

→ Як НЕ слід боротися зі стресом?

НЕ:

 • «виправляти» настрій алкоголем, сигаретами, наркотичними речовинами, кавою, солодощами, переїданням;
 • відкладати життя й цілі на потім;
 • дистанціюватися від людей, переживати стрес на самоті;
 • вивільняти негатив криками, сварками;
 • звинувачувати в негараздах себе;
 • копатися в минулому й критикувати себе за вчинки та думки;
 • опускати руки й переставати боротися;
 • чекати, коли пройде саме.

→ Як швидко опанувати стрес?

Є декілька вправ, що допоможуть зняти напругу в тілі:

Вправа 1 «Техніка релаксації: повільне дихання»
Заплющ очі. → Відчуй ногами підлогу.→ Глибоко й повільно вдихни через ніс, рахуючи до 3-х. → Впусти повітря до самого низу легень. → Тепер повільно видихни через рот, рахуючи до 6-ти. → Повтори це мінімум 4 рази. Але якщо стане зле, зупинись.

Чому «Повільне дихання» фахівці рекомендують як базову вправу? Стрес проявляє себе по-різному: тривожність, напруження чи фізичний дискомфорт — паморочиться в голові, бракує повітря. Повільне дихання допоможе опанувати себе в усіх цих ситуаціях.

Вправа 2 «Камінчик»

Стисни руки міцно в кулаки. Наче це два камінчики. Потримай так секунд 7-10. Після цього розслаб їх на 15-20 секунд. Тепер так само напруж усе тіло. Ти — один великий камінчик. Через декілька секунд розслабся.

Зверни увагу, чи не залишилися напруженими якісь окремі м’язи. Якщо так, зроби вправу конкретно з ними. А в кінці повністю розслабся. Спробуй відчути, як по всьому тілу розливається хвиля релаксу.
 

Більше вправ, як відволіктись від тривожних думок та заспокоїтися в Аптечці психологічної самодопомоги” від Всеукраїнської програми ментального здоров'я за ініціативою Олени Зеленської

Зараз саме час вислухати тих, хто може потребувати допомоги, і нагадати всім, що немає сорому у зверненні за підтримкою.

Лабораторія ДІАМЕБ піклується про здоров'я громадян та створила пакет досліджень "Перевірка ментального здоров'я", що допоможе оцінити Ваш фізичний стан та визначити фактори, які можуть впливати на Ваше ментальне здоров’я.

У пакет включені такі показники, як: білок загальний, магній, тиреотропний гормон (ТТГ), 25-ОН вітамін D загальний, глюкоза, інсулін, індекс НОМА.

Вартість: 981 грн

Забір біоматеріалу: 40 грн

Термін виконання: сьогодні

Пам'ятаймо, що разом ми сильніші і наша підтримка може змінити життя до кращого.


Детальна інформація і запис на аналізи за номерами:

+38 067 200 5457

+38 095 200 5457

+38 073 200 5457