Ви є тут

Тестостерон: все про найбільш мужній гормон

      Минулого разу ми розглядали головний жіночий гормон – естрадіол. Цього разу мова піде про головний чоловічий гормон, під назвою тестостерон. У хлопчиків він починає вироблятися ще в утробі матері, приблизно на 9-му тижні вагітності. Тоді ж формуються чоловічі статеві органи. До цього моменту хлопчики абсолютно не відрізняються від дівчаток.

     Тестостерон визначає обсяг м'язової маси, якої у чоловіків набагато більше, ніж у представниць прекрасної статі. Витривалість, фізична сила, пристосованість до фізичних і психічних навантажень або, як зараз кажуть, стресостійкість – все це заслуга тестостерону. Він також відповідальний за сексуальну активність, статеві можливості та особисті амбіції.

     Активно тестостерон починає вироблятися в 12 років і вже до 18 років робить хлопчика чоловіком. Після 35-40 років його вироблення падає на 1-2 % в рік. Це нормальні вікові зміни. Однак існує безліч інших причин, за якими рівень тестостерону у чоловіка здатний знизитися: хвороби, травми, шкідливі звички, стреси, спадковість, гіподинамія, ожиріння, екологія і нерегулярне статеве життя. У жінок відбувається фізіологічне підвищення чоловічого гормону після фізичних навантажень і під час вагітності.

     Рівень тестостерону в організмі позначається на рівні життя і кар'єрних успіхах чоловіка. За підвищеною концентрацією гормону тестостерону в крові спостерігаються такі захворювання або стани: передчасне статеве дозрівання в осіб чоловічої статі; гіперплазія надниркових залоз у хлопчиків; деякі пухлини кори надниркових залоз; екстрагонадні новоутворення, які виробляють гонадотропін; гестаційні трофобластичні пухлини; синдром полікістозних яєчників (приблизно у 20% від загального числа випадків); синдром тестикулярної фемінізації; вірилізуючі пухлини яєчників; гірсутизм.

     Зниження концентрації гормону характерно для наступних патологій: синдром аутоксикації при вираженій нирковій недостатності; печінкова недостатність; синдром Дауна; міотонічна дистрофія; крипторхізм; первинний і вторинний гіпогонадизм; ожиріння у чоловіків; менопауза у жінок; передчасна недостатність яєчників; затримка статевого дозрівання в осіб чоловічої статі.

     Для оцінки андрогенного обміну в організмі може знадобитися визначення концентрації вільної фракції гормону (при підвищеній або зниженій концентрації глобуліну, що зв'язує статеві стероїди). Аналіз на вільний тестостерон також призначають при нормальному рівні загального тестостерону у жінок з ознаками гіперандрогенії, проведеної оцінки гормональної терапії та ін.

     Кров для аналізу здають вранці до 11:00 натщесерце, після останнього приймання їжі повинно пройти, принаймні, вісім годин. Кров береться з вени. Напередодні не слід вживати жирну їжу і піддаватися значним фізичним навантаженням. У разі приймання лікарських засобів перед дослідженням необхідно уточнити у лікаря необхідність їх скасування.

       Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!