Ви є тут

Що робити, якщо хтось поруч зомлів

08.06.2021

Непритомність трапляється, коли різко падає тиск, мозок не отримує достатньо крові та відключається. Втрата свідомості зазвичай не триває довше 20 секунд. І, хоча ці секунди найчастіше не є небезпечними для того хто впав, вони можуть налякати свідків непритомності.

Якщо людина каже, що вона ось-ось завалиться у непритомність, попросіть її сісти, опустивши голову між колін. Дайте їй попити води та чогось пожувати. Подихайте разом з нею: кілька глибоких вдихів заспокоять вас обох.

Якщо людина вже впала, не намагайтеся її підняти або посадити: головному мозку зараз дуже потрібна кров, і в положенні лежачи вона швидше надійде в мозок. Не треба плескати бідолаху по щоках, розтирати нашатирним спиртом і поливати водою. А що тоді робити?
Покладіть людину на спину і перевірте, чи дихає вона. Перевірити можна трьома способами:

1) подивіться, чи підіймаються та опускаються груди;

2) прислухайтеся до дихання;

3) нахиліться і спробуйте відчути подих на своїй щоці.

  • Якщо травм немає і людина дихає, підніміть ноги вище рівня серця, приблизно на 30 сантиметрів, якщо це можливо. Так крові від ніг буде простіше надходити у мозок. Відпустіть ремінь, комір або інший тісний одяг. Якщо непритомність сталася у приміщенні, відчиніть вікно. Можна протерти обличчя прохолодною водою. Щоб непритомність не повторилась, не підіймайте людину що впала занадто швидко. Якщо людина не приходить до тями протягом однієї хвилини, викликайте швидку допомогу.
  • Якщо потерпілий не дихає, відразу ж викличте рятувальників або медиків. Потім починайте серцево-легеневу реанімацію (СЛР) та продовжуйте до тих пір, поки не прибуде допомога або людина не почне дихати. Нагадаємо, СЛР - це 30 інтенсивних натискань на грудну клітку і два глибокі вдихи рот в рот. Якщо Ви не вмієте робити серцево-легеневу реанімацію або боїтеся нашкодити, попросіть оточуючих допомогти.
  • Якщо людина отримала травму під час падіння, прикладіть до синців холод, а порізи промийте водою та накрийте пов'язкою. Кровотечу найкраще зупинити прямим натисканням на рану: закриваєте чистою тканиною і з силою тісните на неї рукою. Не рухайте потерпілого, якщо підозрюєте, що він щось зламав. Зателефонуйте у швидку і залишайтеся з потерпілим до її приїзду.

Отже, підмогу викликаємо:

  • якщо людина дихає, але не приходить до тями протягом хвилини;
  • людина не дихає;
  • ми підозрюємо, що вона серйозно травмувалася.

І ще ось коли:

  • якщо у людини судоми;
  • людина говорить або показує, що у неї болить у грудях або серце дивно б'ється до або після непритомності;
  • виникли проблеми з промовою, зором або рухами;
  • непритомність трапилась під час фізичної активності.