Ви є тут

Лівшами та правшами дійсно народжуються або це придбане?

Нашому мозку властива латеральність, тобто функціональний поділ на ліву і праву сторони. Через це у людини є ведуча рука, а також ведуча нога — ведуче вухо і ведуче око. Звичайно, переважне використання правої або лівої руки є найпомітнішим проявом латеральності мозку. В середньому 90 відсотків людей на землі правші. Роботу правої руки при цьому контролює ліва півкуля, та сама, в якій розташований мовний центр.

Ультразвукові дослідження плода в утробі показують, що вже з дев'ятого тижня три чверті починають рухати правою рукою, а з 15 тижня починають смоктати палець тієї ж руки. До 38 тижня плід повертає голову праворуч. Можливо, перевага правого боку склалася певною мірою випадково, внаслідок особливостей анатомії. Покажемо, як таке може трапитися, на прикладі птахів. При висиджуванні яєць птиці розташовують яйця в гнізді таким чином, що праве око зародка періодично висвітлюється крізь напівпроникну шкаралупу. Ця особливість турботи про потомство є ключовою в розвитку латеральності мозку у пташенят - якщо висиджувати яйця в темряві, пташенята не будуть «асиметричними».

Однак десять відсотків людей все ж переважно користуються лівою рукою. Звідки ж беруться лівші? У вісімдесяті роки американські дослідники Гешвінд і Галабурда висунули припущення, що до ліворукості призводить надмірна дія тестостерону на плід під час внутрішньоутробного розвитку. Згідно з цією гіпотезою, статеві гормони гальмують розвиток лівої півкулі, і її функції частково передаються правій. Вплив гормонів пояснює, наприклад, підвищений відсоток ліворуких серед дітей, чиї матері відчували стрес під час вагітності. Однак, крім цієї, є й інші гіпотези, наприклад генетична. Крім того, лівшами частіше виявляються близнюки, недоношені діти, народжені матерями у старшому віці і матерями що курять. Також лівші статистично значимо переважають серед чоловіків: на 12 чоловіків з ведучою лівою рукою припадає 10 жінок.

Ліворукі люди існували завжди і скрізь, але в різних країнах до них ставилися по-різному. Наприклад, в Стародавній Греції вважали, що лівша полягає в спорідненості з богами і тому здатний приносити щастя. Майже так само вважали китайці та індуси. Середньовічна Європа ж не відрізнялася особливою толерантністю, тому тут ліворуких підозрювали у змові з дияволом, звинувачували у всіх смертних гріхах і піддавали страшним тортурам. У 20-му столітті тортурами для них стало насильницьке переучування - їх змушували писати правою рукою. Це відбувалося і в Радянському Союзі. Але потім вчені з'ясували, що дана практика шкідлива, вона суперечить законам природи, веде до затримки у розвитку, відхилень у психіці та інших негативних явищ.

Отже, чим лівша відрізняється від правши?

  • У праворуких працює ліва півкуля, її називають раціонально-логічною. У ліворуких провідною є права півкуля головного мозку. ЇЇ називають емоційною. Вона відповідає за образне мислення, сприйняття мистецтва, уяву. Саме тому лівші набагато частіше придумують щось нестандартне.
  • У складних ситуаціях лівші повільніше, ніж правші, знаходять спосіб розв’язання проблеми, проте він у них виходить більш оригінальний.
  • Вчені з'ясували, що ліва і права півкулі ділять між собою обробку позитивних і негативних емоцій. В результаті виходить, що правші більш оптимістичні, а лівші песимістичні. Вони більш вразливі, збудливі, схильні до емоційних сплесків та різких змін настроїв.
  • Лівшам гірше даються точні науки, проте вони на крок попереду в мистецтві і спорті.

Більшість пристосувань у всі часи роблять під праворуких людей: механічні м'ясорубки, швейні машини, більшість автомобілів і безліч інших речей, тим самим завдаючи деякий дискомфорт ліворуким представникам людства. Тому лівшам часто доводиться тренувати і праву руку, а це розвиває ліву півкулю, тому мозку доводиться працювати більше. Отже, лівші чудово адаптуються до світу і звикають до незручностей.

Найзнаменитіші лівші: Альберт Енштейн, Наполеон Бонапарт, Юлій Цезар, Леонардо да Вінчі, Бетховен, Моцарт, Мікеланджело, Володимир Даль, Сергій Рахманінов, Гаррі Каспаров, Брюс Вілліс, Джулія Робертс, Білл Гейтс та багато інших.

Психологи дають особливі рекомендації до навчання та виховання ліворуких дітей:

"Що ні в якому разі не можна робити, так це займатися перенавчанням, оскільки цей процес є справжнім насильством для мозку малюка. В результаті у дитини може виникнути затримка мовного розвитку, з'явитися логопедичні проблеми. Крім цього не слід загострювати увагу на ліворукості дитини. Ні вона, ні оточуючі не повинні бачити в цьому щось незвичайне. В іншому випадку у дитини може формуватися занижена самооцінка, сором'язливість і життєвий сценарій невдахи. Діти-лівші особливо ранимі та вразливі. Якщо накричати на них, вони замкнуться в собі та втратять контакт з батьками."