Ви є тут

6 порад, як повернутися до здорового життя після свят

01.02.2021

Настав лютий. Затяжний стрибок у свята закінчився і час повертатися на землю, навіть якщо не дуже хочеться. Розповідаємо, як зробити це дбайливо і здорово.

1. Почніть з нормалізації харчування
 

Здорове харчування — це поглинання улюбленої їжі у рамках пропорцій Гарвардської тарілки, без зайвої психологічної фіксації на їжі та переїдання. Здорові пропорції харчування розроблені у Гарвардській медичній школі й транслюються нутриціологами та дієтологами як основа правильного харчування. Якщо коротко, половина вашого раціону за обсягом повинні складати овочі та фрукти, чверть — різноманітні джерела білків, ще чверть — складні вуглеводи (паста, гречка, вівсянка, булгур та інші зернові).

 

Починайте з таких пропорцій у раціоні — зазвичай цього достатньо, щоб поступово почали нормалізуватися харчування і вага.

 

Але якщо важливо схуднути гарантовано і контрольовано, дотримуйтесь невеликого дефіциту калорій (до 10-20% від Вашої норми, яку можна порахувати на калькуляторі). Але ні в якому разі не голодуйте і не карайте себе за святкові надмірності — це небезпечний шлях, який може закінчитися ще більшим переїданням та розвитком нездорових відносин з їжею.

 

Не виключайте повністю важливі для здоров'я групи продуктів, наприклад, ті ж вуглеводи — вони важливі Вам не тільки для енергії, а й для підтримки імунітету. Простежте за джерелами вітамінів групи D у раціоні (печінка тріски, жирна риба, яйця), в холодну пору року на більшій території України це питання особливо актуальне. Різноманітне харчування, багате овочами та різними джерелами білка, не залишить Вас без вітамінів.

 

Відмовтеся від алкоголю або хоча б скоротіть його до 1 «дрінка» у день — це еквівалент умовно безпечної добової дози, що відповідає 1 келиху вина, або 1 порції міцного алкоголю, або 1 пляшці пива.
 

2. Додайте легку активність

Не поспішайте вриватися у спортзал з 3-4 інтенсивними тренуваннями на тиждень. Починайте повільно і легко. Після тривалої перерви перші кілька тренувань краще не допрацьовувати та припиняти навантаження при досягненні рівня втоми приблизно на 5 балів з 10 по Вашому особистому відчуттю, де 0 - це «нічого не помітив», а 10 - «ледве виповзаю із залу».

 

Скласти план повернення фізичного навантаження — чудова думка. Як варіант, додайте у своє життя щоденну ходьбу. Більше свіжого повітря, більше сонячного світла, якого і так небагато взимку.

 

3. Використовуйте здорові стимулятори: чай, каву

У першій половині дня такі здорові стимулятори, як кава або чай, допоможуть підвищити працездатність та настрій. Не бійтеся кави: офіційно безпечна доза за нормами для дорослої людини — до 400 мг кофеїну на добу (це близько 4-5 чашок кави). Всупереч поширеним міфам про шкоду, наука скоріше знаходить його корисним напоєм. Наприклад, до складу кави входять калій, кальцій, натрій, залізо, сірка, фосфор, азот, магній, хлор, вітаміни групи B, а також органічні кислоти — яблучна, лимонна, кавова. Схожий список і для чаю.

 

При регулярному споживанні, наприклад, кави (як і чай) не викликає зневоднення, а, навпаки, відбувається ряд сприятливих для здоров'я ефектів, серед яких підвищення настрою, збільшення концентрації, поліпшення пам'яті. Цей напій може нормалізувати як підвищений, так і знижений тиск. Важливо розуміти, що кава і чай можуть викликати звикання — що, втім, не страшно, якщо не перевищувати добову дозу.

 

Нерідко пишуть, що треба пити багато води. Так, вода — теж не менш здоровий напій, ніж інші, головне — не вливати її в себе насильно, це загрожує навантаженням на нирки та організм у цілому. Фахівці радять орієнтуватися на відчуття спраги та колір сечі — якщо вона світла, то зневоднення немає.

4. Нормалізуйте режим дня: висипайтеся, але не спите занадто багато

Сон — це спосіб відновлення номер один. Якщо у Вас регулярний недосип, то ніщо не зрівняється по ефективності з тим, щоб все ж почати висипатися.

 

Основні поради щодо нормалізації сну: прогулянки перед сном, не лягати спати голодним або з повним шлунком, не дивитися в екрани смартфона, телевізора або комп'ютера за пару годин до сну, не пити перед сном кофеїновмісних напоїв або інших стимуляторів, провітрювати приміщення та спати у темряві. Психотерапевти, радять налагоджувати сон через ритуальні дії: наприклад, заварити трав'яний чай за годину до сну, помедитувати, зробити вправи м'язової релаксації, включити спокійну музику.

 

Занадто тривалий сон експерти також не рекомендують. Якщо ж Вам регулярно складно відірвати голову від подушки навіть після 9-10 годин сну, то це привід пошукати причину цього з лікарями.

5. Починайте повільно та обережно

Експерти з праці порахували, що в перші дні після затяжних канікул продуктивність праці працівника може становити навіть 30% від звичайної. Тут важливо не намагатися розвинути максимальну швидкість та активність у перші робочі дні, женучи себе почуттям провини. Починайте робочий тиждень з навантаження, що не перевищує звичайне, не треба завалювати співробітників і себе мегазавданнями у перші дні.

 

Ефект дають навантаження з поступовим зростанням. Якщо ж перевантажити себе на самому початку, то Ви ризикуєте зламати здоровий природний рух.

 

Не починайте виконувати всі свої новорічні справи відразу і на повну потужність, розбивайте їх на більш дрібні підзадачі, «слона треба їсти по частинах» - так буде простіше подужати все заплановане і Ви не розчаруєтеся у відсутності результатів.

6. «Їжте слона по частинах»

РоРозбивайте великі завдання на маленькі. Навіть одне невелике виконане завдання здатне зарядити Вас енергією результату та ентузіазмом на виконання наступного.

 

Першою «дрібною справою» може бути прибирання в холодильнику! Викиньте всі прострочені й забуті продукти, відкриті консерви та давно розпочаті пачки з майонезом. Вам стане легше і звільниться місце для свіжих продуктів.

 

Дуже добре, якщо Ви наведете порядок не тільки в холодильнику, а й у квартирі. Зніміть новорічні прикраси та приберіть ялинку, не чекаючи березня. Тим самим Ви поставите крапку у новорічних святах і почнете активний новий рік.