Ви є тут

Кальцитонін

Дослідження на кальцитонін в крові має високу діагностичну значущість для раннього виявлення раку щитоподібної залози. Тому при перших ознаках патології слід здати аналіз.Коли слід перевірити рівень кальцитоніну?


Фахівці, які призначають аналіз: лікар загальної практики, ендокринолог, хірург, ревматолог або онколог.

Аналіз крові на кальцитонін  обов'язкове дослідження при підозрі на остеопороз. Однак даних одного аналізу недостатньо, слід додатково пройти лабораторну діагностику маркерів кісткового ремоделювання.

Особливе значення аналіз має при обстеженні пацієнтів з онкологічними патологіями щитоподібної залози, надниркових залоз або паращитоподібних залоз. Дослідження актуально для підтвердження одужання пацієнта після оперативного втручання. Пацієнтам після операції рекомендується повторно здавати аналіз, з вказаною лікарем періодичністю, для виявлення факту поширення метастаз і рецидиву.

Відомо, що медулярний рак щитоподібної залози у 20% випадків характеризується спадковою схильністю. Що обумовлює необхідність періодичної лабораторної діагностики для пацієнтів з обтяженим сімейним анамнезом для даного захворювання. Важливість дослідження підкреслюється тим, що саме кальцитонін починає підвищуватися при маніфестації онкопатології, коли інші клінічні ознаки відсутні.

Опосередкований вплив на вироблення гормону надають ферменти травної системи. Тому при патологіях шлунка, кишківника і печінки слід провести аналіз крові на кальцитонін.Що показує аналіз крові на гормон кальцитонін?


Кальцитонін є гормоном, який синтезується парафолікулярними клітинами щитоподібної залози у людини. Його біологічна функція полягає в регуляції обміну іонів кальцію і фосфору.

Рівень кальцитоніну в крові підвищується при збільшенні концентрації кальцію, а при скороченні кількості кальцію – рівень гормону знижується. У крові гормон може перебувати від 2 до 15 хвилин. Після надходження з клітин в кров кальцитонін швидко розпадається.

Клітини кісток володіють спеціальними клітинними рецепторами, чутливими до впливу речовини яка розглядається. Вплив кальцитоніну обумовлено посиленням процесу надходження іонів кальцію в кістки. Це сприяє уповільненню руйнування і зниження мінеральної щільності кісток.

У нормі у здорової людини величина кальцитоніну і паратгормону в сироватці крові знаходяться у збалансованій рівновазі. Це дозволяє підтримувати обмін кальцію і фосфору. Слід підкреслити, що без достатньої кількості вітаміну D3 неможливо підтримання рівноваги між цими речовинами.

Загальноприйнята одиниця виміру величини - пг/мл (пікограм на мілілітр).

Норма кальцитоніну в крові для жінок і чоловіків представлена нижче.

Кальцитонін в сироватці крові нормальні значення

Жінка не більше 6,5 пг/мл;

Чоловік не більше 9,4 пг/мл.

Слід підкреслити, що при необхідності повторних тестів на кальцитонін звернутися рекомендується в ту само лабораторію. Це виключить розбіжність між отриманими даними аналізу через похибку вимірювальних приладів.

Попри простоту інтерпретації лабораторного показника, не слід займатися цим самостійно. Лікар збирає комплексну картину про стан здоров'я пацієнта. Вона включається в себе анамнез, клінічні симптоми й скарги пацієнта, а також дані лабораторних та інших видів діагностики.


Що значить, коли кальцитонін не відповідає нормі?


Якщо показник перевищує норму незначно, то лікар призначить повторний аналіз. Подібна тактика дозволяє виключити можливість отримання неправдиво хибнопозитивних даних. Таке можливо якщо пацієнт знехтував правилами підготовки до дослідження. Наприклад, займався інтенсивним фізичним навантаженням або вживав в їжу велику кількість продуктів з вуглеводами напередодні здачі крові. На показник впливають ін'єкції кальцію і приймання препаратів на основі жіночих статевих гормонів.

Повторне отримання результатів вище норми може вказувати на:

  • рак щитоподібної залози;
  • збільшення кількості парафолікулярних клітин;
  • гастриному  утворення злоякісної пухлини на підшлунковій залозі;
  • хвороба Педжета, при якій відбувається деформація кісток через збої в процесі ремоделювання кісткової тканини;

Крім перерахованих вище причин відхилення від норми характерно для цирозу печінки алкогольної етіології, панкреатиту, фіброзно-кістозного оститу і деяких видів пухлин доброякісної етіології.

Зниження показника в крові в більшості випадків вказує на розвиток первинного остеопорозу. Інші причини  недостатнє вироблення кальцитріолу у нирках і гіпопаратиреоз. Зниження лабораторного показника на тлі терапії медулярної пухлини щитоподібної залози вказує на ефективність обраних методів.Правильна підготовка до аналізу на кальцитонін.


Комплекс підготовчих заходів перед аналізом включає:

  • дотримання дієти за 1 добу до взяття біоматеріалу. Дієта передбачає відмову від алкоголю, жирної, сильно соленої або копченої їжі;
  • останнє прийняття їжі слід проводити не пізніше, ніж за 12 годин до візиту в лабораторію;
  • виключення спортивних тренувань напередодні ввечері, оскільки фізичне перенапруження може змінювати рівень лабораторних показників;
  • відмова від куріння на 3 години до забору біоматеріалу.

У лабораторному відділенні у пацієнта збирають венозну кров для аналізу.

Для вимірювання величини кальцитоніну в лабораторії застосовується хемілюмінесцентний метод. Основна суть методики полягає в специфічній реакції між антигенами та та антитілами. Після взаємодії вони формують стійкі комплекси. Детекція проводиться в ультрафіолетовому світлі на спеціальних аналізаторах.


Вартість дослідження в лабораторії Діамеб: 270 грн

Термін виконання: 1 день

Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!